Product Details


Costs

Click if VAT is included

Tick this box if the price you entered includes VAT, or VAT is not applicable (zero-rated).

The cost to make or buy a unit product from your suppliers. This includes labour and materials. E.g. if your total manufacture cost is £10,000 and you import 1,000 units, then your unit manufacture cost will be £10

The cost to get your product into the country. E.g. if your total transportation cost is £500 and you import 1,000 units, then your transportation cost will be £0.50

Import duty if brought in from outside the EU.

If you sell the product on a 3rd party site such as Amazon or Ebay then they generally charge a commission rate. If you sell on your own website then this might be transaction fees.

Include all costs of warehousing and preparing the product for despatch (you can estimate the time in warehouse based on predicted storage days).

Only include this cost if you offer free shipping to customers and cover the despatch yourself.

This could include intellectual property and tooling costs for prototypes. Need customer to estimate this over lifetime of product (suggest sales over 10 years).

Include here all other costs directly related to your product.

Please fill out all the fields

Product Details


Costs

Include all indirect costs for a typical month. Do not include marketing costs. Costs you might want to include are: rent, rate, salaries, wages, business loans, IT, running costs etc.

Estimate your average company sales across all of your product range (in £). Try not to use exceptional months such as November & December. If possible average over a year.

Estimate the amount of sales you make in a month on this single product (in £). If possible, average over a year

Estimate the volume of sales you make in a month on this single product. If possible, average over a year.

Please fill out all the fields

Competitor Details


Please select one option only

We need you to compare your product against your key competitors. Please use competitors that sell a similar product to the one you sell. If you sell a totally unique product then please add substitute products.

If product has comparable products:

Competitor 1

Competitor 2

Competitor 3

If product is unique but has substitutes:

Competitor 1

Competitor 2

Competitor 3

Explain why your product is better than substitutes


Please fill out all the fields

Incorrect URL format. Please use full URL

Results


Overall Score

Manages business costs

Value for money

Compares to competitors

Join our service


Complete the registration in order to save your scores and proceed further.